top of page
חיפוש
  • DS_IDESIGN

הדבר הבא בעולם העיצוב: איך הפך אוטובוס ישן לצימר במראה יוקרתי?

לפני מספר חודשים קיבלנו שיחת טלפון מפתיעה מבחור צעיר ששיתף אותנו בחלום שלו. ניתקנו את השיחה, הסתכלנו זו על זו בחיוך והגלגלים בראש החלו לפעול. איך עושים את זה? מאיפה מתחילים? זו לא ההתמחות שלנו וידוע לנו שזה אתגר גדול, הרי הפחד של כולנו הוא לא מכישלון, אלא מהצלחה.

אנחנו מחליטות לקחת את הפרוייקט ולא נותנות לפחד לשלוט בנו, אלא, מתחילות ללמוד, לחקור ולהתעניין בכל היבט כדי שפרוייקט האוטובוס צימר יהיה כזה שעדיין לא ראו בארץ.

כן, זה החלום של הלקוח שלנו, ובדיעבד, אפשר לומר, גם שלנו.


התירגום לחלום ובחירת הסגנון העיצובי


הרבה לקוחות מגיעים אלינו עם "חלום", שלרוב יהיה אבסטרקטי ודמיוני.

נפגשנו עם הלקוח שלנו לפגישת ייעוץ, דייקנו ותרגמנו לכדי פרקטיקה את מה שהוא דמיין. התעמקנו בצרכים, ברצונות ובפונקציות שיהיו באוטובוס צימר.

כדי להבין בדיוק איזה סגנון עיצובי יתאים לאוטובוס ולאווירה שהוא ישדר, היינו צריכות לעבור כמה שלבים: תחילה, ראינו את האוטובוס עצמו והבנו שמיקומו לאחר השיפוץ יהיה בשטח פתוח, איזור ירוק ומוקף בצמחייה והתחלנו לשאול את עצמנו כמה שאלות. איך האוטובוס ישתלב בנוכחות שלו בשטח פתוח? איזה צבעוניות תשתלב בצורה החכמה ביותר עם הטבע ולא תגרע ממנו? איזה אווירה אנחנו רוצות לשדר למתארחים באוטובוס צימר?

התשובות לשאלות האלו ענו לנו על הבחירה בסגנון העיצובי. רצינו לשדר אווירה נעימה, מרגיעה ומינימליסטית. מראה נקי ולא עמוס, כזה שהטבע נכנס לתוכו ולא להיפך.

אז התחלנו לאסוף השראות לעיצוב. שאבנו את ההשראה שלנו מהעיצוב היפני, האסתטי, המשלב את הבנייה תמיד בעץ בצורותיו השונות וכמובן ההתייחסות לטבע. עיצוב הרמוני, היעדר ריהוט מעמיס ובחירה בגוונים רגועים המגיעים מן הטבע.

העיצובים שלנו ככלל, מודרניים ועכשוויים. אנחנו דוגלות בשמירה על קו עיצובי שמייחד אותנו והיה לנו חשוב להכניס אותו גם לעיצוב בפרוייקט זה.

שילוב בין שני עולמות עיצוב אלו, יצר את האיזון ששאפנו להגיע אליו. האוטובוס ישדר אווירה מזמינה ויוקרתית.


ומכאן, יצאנו לדרך משותפת..


בשלב הראשון, הגענו לשטח פיזית למדידות של האוטובוס. כידוע, האוטובוס במידותיו צר וארוך. מדובר בכ-12 מ' אורך ובכ-2.5 מ' רוחב. כשמתמודדים עם חלל צר וארוך, תכנון מערך התנועה וחשיבה על חללים רטובים ויבשים הם קריטיים ומהותיים.

העברנו את המידות לתכנית אדריכלית והתחלנו לחשוב. נקודת המוצא שלנו הייתה שקצוות האוטובוס יהיו אלו שיכתיבו לנו את המיקומים של החללים הרטובים והיבשים.

הפנטזיה שלנו בפרויקט זה, הייתה להכניס ג'קוזי לאוטובוס.

היה לנו ברור שהג'קוזי יהיה ממוקם באיזור הנהג, בקצה הקדמי והוא ישקיף לנוף דרך החלון הגדול ביותר של האוטובוס. מיקום הג'קוזי הגדיר את איזור החלל הרטוב.

רצינו להדגיש את ה"טקסיות" בשימוש בג'קוזי/מקלחת. תכננו, שבין הרצפה הישרה של האוטובוס לבין איזור הרחצה תהיה מדרגה ודלת זכוכית מפרידה. העלייה למקלחת מסמלת, בעינינו, הירגעות, נחת ושקט, ממש כמו בספא. דלת הזכוכית מהווה את הכניסה לאיזור האינטימי והפרטי.

בקצה השני, תמוקם המיטה הזוגית. כאשר שתי אלו ממוקמים באיזורים שלהם, יכולנו להמשיך בתכנון.

יתר הפונקציות, שמטרתן לשמש את המתארחים היו: שירותים, מטבח, שולחן בר וספה.

העולם שלנו מתקשר בצורה ויזואלית. הכנו הדמייה עבור הלקוח ועבור הספקים, הדמייה שמדמה את התוצאה הסופית שאליה נשאף להגיע.


בשלב השני, כל בעל מקצוע קיבל סט שרטוטים מפורטים, עם מידות מדויקות, עוביי חומר וצבעים לתחילת העבודה. ראשית, פירוק המושבים ותקרת האוטובוס, הוצאת המנוע מהאוטובוס ויישור הרצפה המשופעת. נשמע קל? מדובר בלא מעט עבודה, ימים, לילות ומשאבים.

בשונה משיפוץ דירה, עיקר העבודה היה עם מתכות, ריתוכים וקונסטרוקציות. כדי לוודא שהעבודה תתבצע על הצד הטוב ביותר, בחרנו ספקים מקצועיים ומנוסים שיעבדו איתנו.

הפרוייקט חייב אותנו להיות בשטח, ללוות את הספקים ולהתמודד כולנו יחד עם אתגרים, בלת"מים ושינויים שקורים תוך כדי תנועה.

האתגרים שהתמודדנו איתם, היו: תנאי השטח ומזג האוויר ש"הכתיבו" לנו את זמני העבודה.

יישור רצפת האוטובוס למישור אחד עקב שוני במפלסים שלו, התחשבות בגובה הגלגלים, מדרגות וכדומה.

אתגר נוסף היה פירוק והוצאת המנוע מהאוטובוס. בעלי המקצוע שלנו התמודדו עם פירוק של מנוע מסיבי, כבד וזה הצריך מקצועיות רבה מצדם. פירוק המנוע היה כתוצאה לפונקציה משמעותית שתוכננה באזור זה.

הנוכחות שלנו בשטח הייתה הכרחית, היה לנו חשוב לתת את תשומת הלב לכל ספק ולקבל את ההחלטות הסופיות ובכך לשמור על התכנון שלנו.


בשלב השלישי, בחרנו את החומר המרכזי שיחפה את האוטובוס מכל כיווניו: רצפה, תקרה וקירות. כדי לשמור על האווירה החמימה שצימר משדר, השתמשנו בעץ אורן טבעי. העבודה עם העץ מאפשרת רמת גימור מדויקת, חיתוכים בזווית של 45 מעלות, משחק עם עובי החומר ויצירת מראה ייחודי.

החלטנו שהשוני בחומר יהיה בין הרצפה לתקרה. תקרת האוטובוס מחופה בסטריפים דקים של עץ כדי לשמור על המראה הארוך של האוטובוס ולשדר תחושה אינסופית. כדי ליצור קונטרסט, רצפת האוטובוס ויתר הריהוט נבנו וחופו בפלטות עץ. המטרה הייתה: מראה אחיד, נקי ושלם.
חשיבה על הפרטים הקטנים גדולים


ההתייחסות לפרוייקט מסוג זה חייבת להיות רצינית, מקיפה, מחושבת ובמינימום טעויות. התייחסנו לפרוייקט מעבר לתכנון ועיצוב הפנים גם לדברים הטכניים וחשבנו על מניעת נזקים עתידיים אפשריים. אחד הדברים החשובים היה איטום גג האוטובוס. החשיבות של איטום גגות חשובה מאוד. הנזק העיקרי והמוכר ביותר הוא כמובן ממים (גשם, מים עומדים וכ'ו). במצב של מים רבים הגג עלול לאבד מחוזקו.

המטבח שתכננו מפנק, גדול ועם האחסון הנדרש, מותאם בגודלו למידות האוטובוס ומשתלב בסגנונו ובצבעיו. בקו אפס עם המטבח המשכנו את שולחן הבר לישיבה גבוהה תוך הסתכלות על הטבע.


צביעת האוטובוס מבפנים הייתה אלמנט משמעותי ומחייב. צביעת העץ במספר שכבות שומרת עליו מפני נזקים, אוטמת ומחזקת אותו. בחרנו בצבע לבן לא אטום ובכך שמרנו על טקסטורת העץ. טיפ חשוב הוא לערוך מבחן צבע לפני ההתחייבות אליו. אי אפשר לדעת איך הצבע נראה בפועל אם לא מנסים כמה גוונים שלו על העץ בכל שעה ביום.

מבחינה עיצובית ואסתטית, בחרנו שמעטפת האוטובוס החיצונית תהיה בצבע לבן מט. מבפנים כאמור רצינו להכניס את הטבע פנימה ומבחוץ, הצבע הלבן ידגיש את הירוק והסביבה משמעותית.

בעיצוב המודרני, נראה כי יש דגש רב על נושא התאורה. התאורה שתיכננו ממוקדת, אווירתית ומדוייקת. מיקמנו את נקודות התאורה תוך התחשבות בכניסת אור טבעי דרך החלונות המקיפים את האוטובוס פנימה ולכן התאורה המלאכותית ניכרת בעיקר בשעות הערב. בחרנו בספוטים שקועים תוך התייחסות לגובה פנים האוטובוס ומיקמנו אותם בחלל בהתאם לפונקציות בתוכו.

איזור הישיבה מחוץ לאוטובוס אטרקטיבי לא פחות ולכן היה חשוב לנו להאיר את איזור פינת הישיבה כך שמתארחים יוכלו לשהות בחלל החיצוני גם בשעות הערב.

הבחירה בכלים סניטריים, כיור, וברזים בצבע ניקל, הגיעה מתוך מחשבה על פרקטיות וניקיון. מדובר בצימר ובתחלופה רבה של אנשים, לכן התחשבנו בבחירה לטווח הארוך. כמובן שלא התפשרנו על אסלה סמויה, בכל זאת, תיכננו אוטובוס צימר מודרני.

השלב האחרון הוא כמובן הסטיילינג. הוא החותמת הסופית לעיצוב והשקענו מחשבה רבה על כל פרט ופרט.

קמין חשמלי: יוצר את האווירה החמימה באוטובוס צימר, תיכננו עבורו מקום ייעודי. הקמין משדר יוקרתיות ובו בעת פרקטי ושימושי בימי חורף קרים.

ספת ישיבה/שינה: תכנון כריות ישיבה וגב במידות לא סטנדרטיות. רצינו שהספה תשמש גם עבור שינה לזוגות שמגיעים עם ילדים. היופי בדברים שמתוכננים בעיצוב אישי הוא השימוש בדבר אחד לכמה פונקציות.

וילונות: בחרנו למקסם את האוטובוס בעזרת וילונות. הוילונות יוצרים את האינטימיות והפרטיות באוטובוס מלא בחלונות. בחרנו שהוילונות יהיה אטומים ובצבע לבן ויווסתו את כניסת האור פנימה.


לאחר מספר חודשי עבודה, החלום של הלקוח שלנו הפך למציאות. כעת, הפרוייקט הסתיים ואנחנו יכולות לגלות שהאוטובוס צימר ממוקם במושב מנחמיה שליד הכנרת.

היה חשוב לנו שהעיצוב ישדר חוויה בוטיקית ולא שגרתית, אינטימית, איכותית ומיוחדת עם נוף עוצר נשימה. אנחנו שמחות שנפלה בחלקנו הזדמנות חד פעמית לעצב פרוייקט שבעינינו הולך להיות, ללא ספק, הדבר הבא בעולם העיצוב.


טיפ

העולם שלנו מתקשר בצורה ויזואלית ולכן אנחנו ממליצות בכל פרויקט לראות הדמיה שמשקפת וממחישה בצורה ריאליסטית את חלוקת החלל, החומרים, הצבעוניות והאווירה. בפרויקט מיוחד שכזה, ההדמיה הייתה משמעותית גם ללקוח וגם לנו ודרכה יכולנו להעביר את הרעיון ולמקד את הלקוח להמשך תהליך עבודה רציף וממוקד יותר.


מעוניינים להגשים חלום? חלמתם על פרויקט מיוחד שתרצו להוציא לפועל? דברו איתנו.


שיפוץ, תכנון ועיצוב אוטובוס


לכתבה המלאה, לחצו על התמונה14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page